וירטואליזציה בענן מה ולמה?!?

שמחנו לארח את דניאל ברדה, מהנדסת תוכנה מ RedHat, וללמוד ממנה על וירטואליזציה בענן ועל הפתרונות של RedHat בתחום.

דניאל החלה דרכה כעתודאית והתגייסה ל 8200, שם ניהלה צוות של כ-10 מפתחים בעולם ה BigData.

היום היא חלק מ Red Hat העולמית המספקת, בין היתר, שירותי ענן מתקדמים.

היי דניאל תודה שהסכמת להתראיין ולשתף את הקהילה. אז בואי נתחיל בבסיס מהי וירטואליזציה?

וירטואליזציה מתייחסת ליצירת גרסה וירטואלית (לא פיזית) של משאב מסוג חישוב (compute) או מסוג אחסון (storage) או מסוג קישוריות (networking) ובכך למעשה מייצרת סביבה של אוסף יחידות בודדות בלתי תלויות אחת בשנייה, אשר רצות על אותו רכיב פיזי או על מספר רכיבים פיזיים שונים.

וירטואליזציה יכולה להתבטא במספר סוגים:

1. מכונה וירטואלית (VM)– מכונה המתנהגות כמו יחידת מחשוב לכל דבר עם מערכת הפעלה וחומרה ייעודית המופרדת מהמערכת ההפעלה ומהחומרה הפיזית עליה רצה המכונה הוירטואלית.

למשל מחשב פיזי המריץ מערכת הפעלה מסוג Windows יכול לארח מכונה וירטואלית עם מערכת הפעלה Linux.

מכונה וירטואלית תרוץ כאחד מהתהליכים הרצים על המחשב הפיזי.

היתרונות העיקריים של מכונה וירטואלית הם חסכון כלכלי כי עתה ניתן להשתמש באותה חומרה פיזית למספר אפליקציות שונות וכן, הפרדה מוחלטת בין הסביבות הוירטואליות לבין החומרה הפיזית

החסרון העיקרי של מכונה וירטואלית הוא קושי בניהול ועלות משאבים גבוהה עבור שכבת מערכת ההפעלה המוקצית לכל מכונה וירטואלית.

2. מכולה (Container) – שכבה "רזה" יותר מאשר מכונה וירטואלית המאפשרת הרצת אפליקציות באופן וירטואלי. המכולה חולקת את אותה מערכת הפעלה עם המחשב הפיזי המארח.

היתרונות של מכולה הן דומות למכונה וירטואלית ובנוסף השכבה הרזה יותר ממכונה וירטואלית חוסכת משאבי חומרה.

החסרון העיקרי של מכולה הוא התלות במערכת ההפעלה של המחשב הפיזי המארח.

אז איך מחשוב ענן מתקשר לכל הסיפור?

מחשוב ענן מאפשר הקצאת משאבים על פי דרישת משתמש בצורה גמישה ונוחה מתוך ריכוז משאבי המחשוב המצויים בענן.

משאבי מחשוב הניתנים כשירות יכולים להיות משאבי כוח חישוב(compute), משאבי אחסון (storage) או משאבי קישוריות רשת (networking).

הענן חושף בפנינו מספר סוגי שירותים-

1. תשתית כשירות (Infrastructure as a Service – IaaS) – שירותים החושפים משאבי מחשוב לשימוש הלקוח, למשל שימוש באחסון ומכונות וירטואליות.

ספק השירות מחזיק חוות שרתים פיזיים וכמות אחסון גדולה המאפשרת הרצת כמות גדולה של מכונות וירטואליות.

2. פלטפורמה כשירות (Platform as a Service – PaaS) – שירותים החושפים פלטפורמה לשם הרצת אפליקציות או פיתוח אפליקציות של המשתמש. השירותים הניתנים הינם גם משאבי מחשוב וגם תוכנות תשתית המאפשרות סביבת הרצה לאפליקציות, מסדי נתונים ועוד.

כלי ענן נפוץ כיום בשוק מסוג פלטפורמה כשירות, הינו קוברנטיס (Kubernetes) אשר רץ על סביבת שרתים בתוך הארגון או על גבי שרתים המצויים באחת מספקיות שרתים מרוחקת. השרתים הללו מכונים nodes.

על גבי אותם nodeים מונגשת סביבת ניהול מכולות (containers), בה הלקוח קצה מגדיר אילו מכולות רוצה להריץ וקובנרטיס דואג להריצם בצורה יעילה תוך ביזור עומסים.

3. תוכנה כשירות (Software as a Service) – שירות המספק תוכנות אשר רצות בסביבת הענן ונגישות ללקוח על ידי ממשק.

הענן למעשה חושף בפנינו עולם רחב של אפשרויות, וחוסך לנו זמן ועבודה רבה שהייתה נדרשת מאיתנו באופן יזום לפני כן.

שירותי הענן יכולים להינתן באמצעות ענן מקומי הנמצא ברשת הארגונית (On-Premise) או באופן מרוחק אשר הגישה אליו נעשית על גבי רשת האינטרנט (Public cloud).

אז מה זה בעצם וירטואליזציה בענן?

בכלל סוגי שירותי הענן – IaaS, PaaS, SaaS קיימת שכבת וירטואליזציה אולם כאשר מדובר על מתן שירותי וירטואליזציה בענן מתייחסים בעיקר לענן מסוג הIaaS.

שירותי תשתיות ענן (IaaS) מאפשרים להנות הן מהיתרונות של ענן והן מהיתרונות של וירטואליזציה וישנם מספר שירותים שונים הניתנים על גבי הענן:

בעבר לשם הרמת אפליקצייה או יישום היה צורך לרכוש משאבי חומרה פיזיים ייעודיים, אך באמצעות שירותי הענן, ניתן לשכור תשתיות חומרה וירטואליות על פי דרישה ובכך למעשה לחסוך עלויות גבוהות וכן למזער סיכונים.

בנוסף לכך, כאשר רצות יחידות וירטואליות על גבי הענן המשתמש יכול להגדיר מדיניות (Policies) על אופן גיבוי המידע וצמצום או הרחבה של הקצאות המשאבים.

יתר על זאת, הענן מאפשר שירותי ניוד ושרידות של היחידות הוירטואליות בכך שמאפשר לנייד רכיבים וירטואליים ממכונה פיזית אחת לשנייה ולכן במקרה וניזוקה מכונה פיזית בענן ניתן לנייד את היחידות הוירטואליות הרצות על גביה אל מכונות פיזיות אחרות בענן.

מהם הפתרונות של RedHat בתחום הוירטואליזציה בענן?

חברת Red Hat משווקת את המוצר OpenShift שהינו עטיפה נוחה לשימוש ותפעול עבור kubernetes. מעבר לפונקציונאלית הבסיסית של kubernetes המאפשרת הרצת אפליקציות בצורה נוחה וקלה יותר וכן כלי אבטחה אשר חשובים בחברות גדולות.

לאחרונה חברת Red Hat הודיעה על גרסת Openshift 4.5 הכוללת את OpenShift Virtualization. תוספת זו מאפשרת העברת יישומים מבוססי מכונות וירטואליות ל-Openshift ומסייעת בביטול תהליכי העבודה ומערכי הפיתוח הנפרדים הקיימים בין מערכי היישומים המסורתיים.

בעזרת OpenShift Virtualization, שנגזרה מפרויקט הקוד הפתוח KubeVirt, מתאפשר לארגונים לפתח, לפרוס ולנהל יישומים המורכבים ממכונות וירטואליות לצד פונקציות קונטיינרים ונטולות שרת (Serverless), בפלטפורמת קוברנטיס מודרנית אחת, אשר פועלת על תשתיות חומרה פיזית.

וואוו דניאל נשמע מרשים ביותר. אתם בהחלט מביאים בשורה חדשה לתחום הוירטואליזציה בענן

תודה רבה. ותודה גם לכן שאירחתן אותי. שמחה להיות חלק מהקהילה המדהימה הזו. בהזדמנות הזו אני רוצה לאמר שב-3.11 רד האט תקיים את האירוע השנתי שלנו בפורמט וירטואלי. אני מזמינה אתכם להשתתף ולראות כיצד המושגים אותם הצגתי כאן מתחברים לפתרונות של ממש.

לינק להרשמה: https://red.ht/Forum2020

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *