רכש ענן 🤔?!

התרגשנו לראיין את חברת הקהילה שונית קיני מנהלת רכש מחברת אמדוקס. שונית החלה את המסע שלה בענן לפני כארבע שנים כשהצטרפה לאמדוקס לתחום "רכש ענן". מעניין אה?! גם אתם לא שמעתם על תפקיד כזה?

שונית הצטרפה אלינו בכדי לעשות לנו סדר במונחים. סיפרה לנו על אתגרי הרכש בעולם הענן ועל מסעה האישי בתחום.

היי שונית תודה שהצטרפת אלינו. אז בואי וספרי לנו כבר, מה זה בעצם רכש ענן?

אז ככה, כשאני נרשמת לכנס בעולם הענן ועליי לבחור את התפקיד בטופס ההרשמה, לא תמצאי שם רכש. בטח לא רכש ענן. אנשי הרכש נתפסים בעיני אחרים כאלה ה"מציקים" שמוציאים הזמנות. אני רואה בתפקיד שלי תפקיד המרכז אחריות אדירה. כשהמטרה שעומדת לנגד עיניי היא שהוצאות הענן יהיו בבקרה ושליטה מקסימליים.

ככל שרכש הענן ריכוזי יותר, בעבודה משותפת עם אנשי ה IT, אפשר וצריך ליצור את המנגנונים המגינים על האינטרסים של החברה, שכל חטיבה כשלעצמה אינה מודעת להם. המטרות של יחידות חוצות ארגון כרכש, שונות מאשר יחידות הפיתוח למשל,וכך זה צריך להיות .

ההחלטות המסחריות בענן קשורות ומשולבות בהיבטים טכניים, לכן נדרשת עבודה צמודה של צוות משותף ורב דיסיפלינארי למיקסום התוצאות בכל היבטי רכש הענן האירגוניים.

אין ספק שזהו אתגר מעניין. הרי במודל הענן השליטה עוברת למעשה למי שעובד בפועל עם שירותי הענן וצורך אותם. צריך לייצר מנגנוני הגנה כדי לא להגיע עם חשבון גדול ובלתי צפוי לספקית הענן בסוף החודש.

איך בכלל הגעת לעולם הענן?

כשהזדמנות דופקת בדלת, לא אומרים לה לא. אני עושה רכש טכנולוגיות כבר הרבה שנים, כשהגעתי לאמדוקס לפני כמעט 4 שנים נתנו לי בחירה, אחסון או ענן. את עולם האחסון אני מכירה ושולטת, מאידך בענן רק התחלתי להתעסק בתחום. שאלתי את המנהל העתידי שלי: על מה אתה היית הולך? בלי היסוס אמר ענן, ללמוד משהו חדש. אמרתי יאללה, הולכת על זה. לא הצטערתי לרגע.

מדהים. כמה חשוב שיש דמות ניהולית שיודעת לדחוף אותך קדימה. זה פשוט יכול להיות game changer.

אז בכל זאת, למה ענן?

הכי כיף להתחיל משהו חדש, לא ברור, לא מוגדר ולהתוות את הדרך. ב 4 השנים האלה גם תחום הענן התפתח בהיקף וביכולות שלו בצורה פנומנלית וגם ההיקף של השימוש בטכנולוגיות ענן באמדוקס עצמה. זו הזדמנות להיות חלק מהצוות שמקים ומגדיר את התהליכים הללו בארגון ענק כמו אמדוקס וזו זכות והגשמה.

הדינמיות של הטכנולוגיה והיכולות מאלפות. גם כאדם לא טכני, זה מלהיב.

מה את אוהבת במה שאת עושה?

בארגונים גדולים בהם יש תהליכי רכש סדורים, תקציבים שנתיים ומנגנוני בקרה אין התאמה לדרך השימוש בענן. כאמור, השימוש בענן נותן רשות מלאה לכל משתמש להתחייב על הוצאות בלתי מוגבלות, ארגון גדול וציבורי חייב להיות בשליטה על ההוצאות שלו.

בניית המנגנונים והגישור בין הרצון והצורך והשתמש בענן לבין צרכי הארגון ומהצד השני לתמוך בארגון בהרחבת היכולות והשימוש בענן זה משהו מרתק בעיני. יותר מזה, זה להיות בצומת מרכזית של מרכז ההתרחשות.

לפני 4 שנים אי אפשר היה לצפות עד כמה תחום הענן יתפוס מקום מרכזי באסטרטגיית החברה, יש תחושה של עשייה משמעותית.

וואוו ללא ספק. ואז הגיעה הקורונה שנתנה עוד בוסט מטורף לכל הסיפור.

אז לסיום, מה את מייעצת לאישה שעושה את צעדה הראשונים בעולם הענן?

זה תחום חדש יחסית, לאף אחד אין יתרון ממשי עלייך. לא משנה איזה תחום למדת, תמצאי את המקום שלך להשתלב בתחום הענן.

בתחילת דרכי הלכתי לכל כנס אפשרי כדי ללמוד מה זה בכלל ומה היכולות. בשבילי היה חשוב ללמוד את כל הצד הפיננסיותמחורי של הענן, הייתה מעט מודעות לזה, תוך פחות משנה הפכתי להיות יועצת לארגונים אחרים בנישה הספציפית של רכש ענן.

שונית יקרה תודה על השיתוף. היה פשוט תענוג לשוחח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *