מיכל ברוורמן-בלומנשטיק

נרגשות לארח את מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, מנכ"לית מייקרוסופט מחקר ופיתוח ישראל לראיון מיוחד בו נשמע על המסע האישי שלה בעולם הטכנולוגי עד להגעתה לתפקידה הנוכחי. כמו כן ננסה להבין ממנה על עתיד עולם הענן לפי ראייתה.

מיכל יקרה, תודה רבה שהצטרפת אלינו ופינית מזמנך בכדי להעניק השראה לקהילה הנשית ובכלל. אז בואי נתחיל מההתחלה. איך בכלל הגעת לעולם הטכנולוגי?

תמיד נמשכתי למתמטיקה ולמדע, ואחרי הצבא הצטרפתי לבן זוגי שלמד בארצות הברית. שם התחלתי ללמוד מתמטיקה ומדעי המחשב, ואחרי תואר ראשון המשכתי במסלול ישיר לדוקטורט במדעי מחשב באוניברסיטת קולומביה. הייתי משוכנעת שכל חיי אהיה במסלול אקדמי של מחקר, אבל עם השנים למדתי שגם אם יש לי דעות נחרצות – מותר לי לשנות אותן בהתאם למציאות. כאשר סיימתי את המאסטר החלטתי לקחת הפסקה מהלימודים, והתחלתי לעבוד בחברת תוכנה. היה לי כל כך כיף ליצור משהו שאנשים אחרים משתמשים בו, שהודעתי לאוניברסיטה שלא אמשיך לדוקטורט, ובמקום זה התחלתי קריירה בתכנות.

אני נורא מתחברת לנקודה הזו של היצירה. כשפונות אליי נשים בתחילת דרכן כשהן מתלבטות לגבי עולם התוכנה ושואלות אותי "למה דווקא תוכנה", הרי זה עולם שלצערנו עדיין נתפס גברי, זו לגמרי התשובה שלי- יצירה. מי שזורמת בה חדוות היצירה לגמרי תמצא את עצמה בעולם התוכנה, יש המון נישות מעניינות ומגוון רחב ומרתק.

אז בחרת בתוכנה ומה הלאה?

אחרי 9 שנים בארה"ב חזרתי לארץ, ועבדתי בכמה סטארטאפים בניהול פיתוח תוכנה. בשלב מסוים התחלתי להתעניין בצד העסקי, וחזרתי לאוניברסיטה – הפעם ללימודי מנהל עסקים, כאשר הבנתי שמה שמרגש אותי זה השילוב בין טכנולוגיה לעסקים. למיקרוסופט הגעתי ב-2014, לאחר שניהלתי במשך שנים את מרכז הפיתוח של חברת RSA בישראל. הצטרפתי למיקרוסופט כדי להקים פעילות סייבר, ותחילה רצו שאעשה רילוקיישן לארה"ב, אבל שכנעתי את הבכירים שראיינו אותי שהאקוסיסטם של הסייבר בישראל חזק במיוחד, וכך הקמנו פה בארץ את פעילות הסייבר הענפה של החברה.

וואוו פשוט מדהים שיש לך חלק כל כך משמעותי בהקמת מרכז בעל שם עולמי שכזה. אני חושבת שהכי מדהים בכל הסיפור שלמעשה מדובר בהצלחה אסטרטגית ברמה מדינית. יצרת פה אופציות תעסוקה מדהימות להמון אנשים במדינה. אז איפה מרכז העשייה שלך כיום?

בשלוש השנים האחרונות, בישראל, אני משמשת כסמנכ"לית הטכנולוגיה הגלובלית של מיקרוסופט לאבטחת ענן ובינה מלאכותית – תפקיד שאני אוהבת מאוד. לכן בינואר השנה, כשהציעו לי להיות מנכ"לית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, הסכמתי – אך רק בתנאי שאמשיך למלא במקביל את תפקיד ה-CTO הגלובלי.  תחום הסקיוריטי לא נפרד מעולם הענן, להיפך – מבחינות רבות הוא המנוע לגדילה של מיקרוסופט בענן.

לגמרי. הרבה פעמים דווקא עניין הסקיוריטי הוא מחסום, לפחות פסיכולוגי, שבגינו חברות רבות נמנעות מלעשות את הצעד הזה אל עבר הענן. אז מה החזון שלך עבור מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח בתחום הסקיוריטי?

מה שמעניין אותי זה להמשיך לבנות במיקרוסופט טכנולוגיות סקיוריטי חדשות לענן, ולפתח מוצרים שנמצאים על כל אפליקציות הענן של ארגונים. בשנים האחרונות זכיתי להוביל פיתוח של כמה מוצרים כאלו, שמגיעים מישראל ומגיעים למאות מיליוני משתמשים ברחבי העולם. זאת תחושה נפלאה לעשות אימפקט בתחום שאני כל כך אוהבת. את כל הקריירה שלי בניתי במקביל לגידול משפחה – יש לי שתי בנות מדהימות. הצעירה הולכת בדרכי ולומדת מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב, הבוגרת לקחה 180 מעלות ממני ולמדה תקשורת ויחסים בינלאומיים, אבל בסופו של דבר גם היא הגיעה להייטק ומאוד מרוצה.

סוגיית הקריירה והמשפחה היא סוגייה רגישה. במסגרת ההתנדבויות שלי, יצא לי לא מעט לפגוש בנות באוניברסיטאות, בתיכון ובחטיבה ואפילו בבתי ספר יסודיים. השאלה שחזרה על עצמה הייתה -"איך את משלבת קריירה ומשפחה?". הפתיע אותי שבנות בגיל כל כך צעיר כבר חושבות על הנושא הזה. אני מניחה שזה משהו שתבוע בנו בעקבות השפעה סביבתית. לשמחתינו (גברים ונשים!), החברות היום מבינות את חשיבות האיזון בין בית למשפחה ופועלות רבות בכדי לקדם את הנושא. מוזר לדבר על איזון בין בית למשפחה, הרי כולנו בבית בשנה האחרונה כן?!

אמת. משבר הקורונה טרף את הקלפים, והאיץ מאוד את המעבר לענן ואת תהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית – שעל פי התחזיות היו צפויים לקחת שנים. עסקים, מקומות עבודה, מערכות חינוך, ארגוני בריאות ועוד – כולם נדרשו להסתגל בזמן אפס למצב החדש, ולאמץ פתרונות ענן מהיום להיום כדי להמשיך לתפקד גם במציאות של ריחוק חברתי. כך למשל, השימוש במוצר התקשורת הארגונית Microsoft Teams זינק בכ-700% תוך מספר חודשים בודדים. כעת, כשארגונים רואים את היתרונות הרבים של עולם הענן, הם צפויים להמשיך לשלב אותו יותר ויותר באסטרטגיה שלהם, גם כאשר הקורונה תהיה מאחורינו. 

אין ספק. משבר הקורונה תפס הרבה חברות לא מוכנות. אז איך מייקרוסופט פועלת בכדי לאפשר לחברות נוספות להצטרף למהפכת הטרנספורמציה הדיגיטלית? 

כמנהלת מובילה בתחום, אני יכולה לספר כי המטרה שלנו במיקרוסופט היא לסייע לארגונים באמצעות הענן לעשות קפיצה טכנולוגית שתוביל אותם לעתיד, ואשר מאפשרת למנף את הכלים שהענן מספק כדי לשפר את הצלחתם העסקית. לא מדובר רק ביצירת פלטפורמות נוחות לעבודה מרחוק, תקשורת בין עובדים ואחסון מידע – אלא להרבה מעבר לכך. העבודה בענן מאפשרת לשאוב תובנות ארגוניות מבוססת בינה מלאכותית, להגן על המידע באמצעות טכנולוגיות סייבר סקיוריטי מתקדמות, להאיץ את התפתחות ה-IoT, ועוד. העולם שלנו נהיה מורכב יותר ודורש פתרונות חדשים ומהירים, שכנראה לא ניתן לספק ללא העזרה של הטכנולוגיות החדשות הללו, המבוססות ענן. לכל זה דרוש כוח עיבוד, רוחבי פס ואחסון אדירים, שתשתית הענן מספקת. לכן יהיה קשה מאד להגיע לפתרונות יעילים, מהירים וכלכליים ללא מינוף של היכולות הנמצאות במחשוב הענן.

נכון. מסכימה לגמרי, אבל בכל זאת ישנן חברות שלא יכולות לעלות לענן בשל רגולציות קפדניות על המידע אותו הן מחזיקות.

הדאטה סנטר שמיקרוסופט בונה בימים אלו בארץ יאפשר לתעשיות שלמות שלא יכלו לעבור לענן בשל רגולציה שחייבה אותן לשמור את המידע בתוך שטחי המדינה להשתמש בטכנולוגיות ענן ולהנות מהיתרונות הטמונים בו. בנוסף המהלך יאפשר לחברות הייטק, סטארטאפים וארגונים נוספים להנות מזמני תגובה ועבודה מהירים יותר ומעבודה חלקה ונטולת תקלות, ויאיץ את תעשיית ההייטק הישראלית. אין ספק שכל העולם ימשיך לנוע בשנים הקרובות לכיוון פתרונות הענן, ונשים וגברים שיחזיקו בהבנה של העולם הזה יוכלו לצמוח בתוכו ולעשות דברים נפלאים.

אין ספק. מקווה שהראיון הזה יהווה השראה לעוד נשים רבות להצטרף לתחום המרתק הזה. ולך מיכל, תודה רבה! המשיכי בעשייה המבורכת ומקוות לפגוש אותך לשיחה נוספת לאחר הקמת הדאטה סנטר החדש!

1 מחשבה על “מיכל ברוורמן-בלומנשטיק”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *